04 14 2008

„Підводні рифи” на шляху до перспективи отримати молодіжний кредит на житло

Категорія: Статті„Кожен має право на житло”, – про це сказано у статті 47 Конституції України. У цій же статті зазначено: „Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату, відповідно до закону”.

 

Утім, ситуація із забезпеченням житлом у нашій державі залишається складною. Не секрет, що придбати квартиру для більшості населення України – це захмарна перспектива. Нерідко у двокімнатному помешканні живуть по три покоління однієї родини.

 

Проблема відсутності власної оселі на сьогоднішній день, мабуть, найактуальніша серед молоді. Судіть самі: за всеукраїнськими показниками тільки 33% молодих сімей живуть в окремих квартирах (для всіх родин цей показник складає 56,3%), 11% мешкає у комунальних квартирах, 14 – наймають квартиру, 10 – живуть у гуртожитках, 1 – у непристосованих приміщеннях. Близько 31% молодих родин взагалі не забезпеченні житлом. Доведено, що саме відсутність житла є причиною багаточисельних розлучень серед молодих сімей, і саме вона спонукає до небажання народжувати дітей.

 

Для вирішення проблеми із забезпеченням житлом молоді було впроваджено програму пільгового кредитування молодіжного будівництва. У 1998 році засновано Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву, на який і покладено розв’язання житлової проблеми молоді через пільгове довгострокове кредитування молодих сімей та одиноких молодих громадян на будівництво житла за рахунок державних коштів, коштів місцевих бюджетів, заощаджень населення, а також інших, (позабюджетних) джерел фінансування.

 

На сьогоднішній день в Україні діють 27 регіональних відділень фонду, тобто у кожній області держави, де працюють 320 штатних працівників.

 

Кредити на молодіжне будівництво є дійсно пільговими. По-перше: кредит надається на 30 років. По-друге: банківська кредитна ставка сьогодні складає понад 20%, а Фонд надає кредит під 3%. По третє, велике значення має кількість дітей в родині: якщо в сім ‘ ї народжується одна дитина – відсотки за користування кредитом не сплачуються, якщо дві – сім ‘ я сплачує тільки 75 відсотків вартості житла, якщо три – тільки половину вартості.

 

Впродовж останніх років обсяг кредитів з державного бюджету на поліпшення житлових умов молодих сімей весь час збільшувався. В 1998 році їх було виділено 6,2 мільйони гривень, а в 2002 – вже 47,1 млн.грн.. Кредитування за останні чотири роки зросло у вісім разів і в цілому перевищило 225 мільйонів гривень. Утім, як видно на практиці, цих коштів, порівняно з потребами, дуже мало. За весь час функціонування Фонду тільки 4000 молодих сімей в Україні отримали кредити, а житло і того менше – 2 700.

 

Голова правління державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву при Кабінеті Міністрів України Валерій Омельчук в одному із свої інтерв’ю зазначив, що починаючи з 2007 року Програма „Житло для молоді” передбачає поступове скорочення фінансування з державного бюджету і збільшення обсягів кредитування з позабюджетних джерел. Поки що більшу частку коштів Фонд отримує з державного бюджету – 70-75%.

 

За словами директора Хмельницького регіонального відділення державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву Любові Богомол, протягом 1999-2003 років на фінансування Програми з обласного бюджету було спрямовано 439,4 тисячі гривень, а з міського – 658,4 тисячі гривень. Для порівняння: тільки за минулий рік у Харківській області з місцевого бюджету на молодіжне кредитування було спрямовано більше 1 мільйона гривень, у сусідній Вінницькій області – 702 тисячі.

 

Як бачимо, місцеве керівництво Хмельниччини ще не готове до повноцінного фінансування Програми молодіжного будівництва. Хоча на Поділлі ситуація із спрямуванням коштів з місцевих бюджетів не найгірша. Скажімо на Запоріжжі з місцевих бюджетів у минулому році було виділено всього 10 тисяч гривень, а в Житомирській області Програма взагалі не фінансувалась.

 

І все ж таки, за останні роки Програма набула розголосу і користується великою популярністю серед молоді. Тільки протягом 2003 року у Хмельницькій області введено в експлуатацію 1 тисяча 109,8 кв. метрів житла, оформлено 37 нових кредитних угод, 16 позичальників отримали свідоцтво на право власності на збудоване житло.

 

Сьогодні у Хмельницькому тривають будівельно-монтажні роботи по будівництву 84-х квартирного житлового будинку по Старокостянтинівському шосе, 1/1, які планують закінчити у першому кварталі 2005 року. Директор регіонального представництва Фонду зазначила, що це перший і, поки що, єдиний будинок у місті Хмельницькому, призначений для виконання програми „Житло для молоді”. Хто ж отримає „квиток” на право проживати у цьому будинку? І чи дійсно це реальна перспектива?

 

Питань чимало. Зокрема, який механізм отримання пільгового кредиту по Програмі „Житло для молоді”? Є кілька умов отримання пільгового кредиту.

 

Умова перша – це вік позичальника. Згідно положення із врахуванням змін в Законі України „Про сприяння соціальному становленню і розвитку молоді”, внесених 21.05.1999 року, право на отримання кредиту мають молоді сім’ї, в яких чоловік та дружина віком до 30 років включно та одинокі громадяни віком до 28 років включно.

 

Проблема перша . Давайте поміркуємо. До 22-25 років переважна більшість молоді є студентами, навчаючись, більшість з них не має можливості працювати, а отже, заробляти кошти, аби їх вистачило на придбання житла. Отож, частина молоді виступає не платоспроможною для отримання пільгового кредиту. Насправді, щоб програма реально втілювалась, потрібно подовжити вік позичальника.

 

Однак, ця проблема вирішується. Кабінетом Міністрів України вже затверджена норма щодо продовження віку позичальника до 35 років, але вона поки що не вступила в дію. Крім того, Уряд вже продовжив віковий ценз для до 35 років на право отримання такого кредиту молодим науковцям.

 

Молоді вчені чи подружжя, в якому чоловік або дружина є вченими, та неповні родини, у яких мати або батько – молоді вчені, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на отримання пільгового молодіжного кредиту до досягнення ними 35 років включно.

 

Умова друга: щоб стати повноцінним кандидатом на отримання кредиту, необхідно обов’язково перебувати на квартирному обліку за місцем проживання. Для оформлення угоди потрібно надати довідку про те, що ви потребуєте поліпшення житлових умов.

 

Проблема друга. Утім, не всі молоді люди, які бажають отримати житло, підпадають під категорію потенційного кандидата на отримання кредиту. А причина одна – стати на квартирний облік вони не можуть. Більшість з них працюють на підприємствах, де такого обліку взагалі не існує.

 

Умова третя: позичальник повинен бути платоспроможним. Щоб це довести, потрібно надати довідку з місця роботи за останні 12 місяців. Сукупний місячний дохід родини повинен складати близько 600-700 гривень. Така умова береться до уваги, оскільки щомісячні витрати на погашення кредиту та комунальні платежі не повинні перевищувати 50% сукупного доходу сім ‘ї.

 

Проблема третя. Молодим людям, не маючи стажу роботи, важко влаштуватись на державну роботу, де, в основному, обліковується вся зарплата. Але частина молоді і немає бажання працювати у державних структурах, адже перспектива отримувати мізерну платню приваблює не багатьох.

 

Тому, якщо ви отримуєте мінімальну заробітну плату у розмірі 205 гривень, а решта не облікованих доходів не беруться до уваги, то ви не є платоспроможним.

 

Умова четверта: аби отримати кредит на житло необхідно внести на свій особистий рахунок, що відкривається регіональним відділенням фонду в банку-агенті, перший внесок у розмірі не менше 6% передбаченої вартості будівництва (реконструкції) та придбання житла.

 

Сума ж кредиту вираховується із норми 21 кв. метр загальної площі на одного члена сім’ї і додатково ще 20 кв. на сім’ю та середньої вартості будівництва за 1 кв. метр. Ця сума затверджується Держкомітетом з будівництва, архітектури та житлової політики України для кожного регіону. В середньому, ця сума становить 1 500 гривень за 1 кв. метр.

 

Отож, якщо вам до 30 років, ви перебуваєте на квартирному обліку, можете підтвердити свою платоспроможність і зробити перший внесок – ви є повноцінним кандидатом на отримання кредиту і можете сподіватись на власне житло.

 

Нажаль, це ще не всі питання, які можуть виникнути за той час, поки ви, врешті-решт, отримаєте житло. Уклавши угоду про отримання кредиту, виконавши всі вище перераховані умови, вам залишається чекати. Скажімо, ви є 700-м претендентом на житло, яке, можливо, ще не почали будувати. Отож, скільки років доведеться чекати, цього ніхто вам не скаже.

 

Крім цього, пам’ятайте, що угоду на пільговий кредит з вами можуть розірвати. Це трапиться, якщо ви відмовитесь від погашення кредиту на будь-якому етапі дії кредитного договору. В результаті, позичальникові повертають перший внесок та гроші, які були внесені ним у рахунок погашення кредиту, але відсотки за користування кредитом, страхові внески та штрафні санкції – не повертаються.

 

Розірвання кредитного договору відбувається також у випадку виявлення недостовірності документів позичальника. Тобто, якщо протягом виплати кредиту у вас зміниться робота, чи якісь інші обставини, які не передбачені в угоді, ніхто не гарантує, що договір залишиться в силі.

 

А тепер зважте: квартира, отримана у кредит, оформлюється у власність позичальникові, але одночасно, віддається у заставу. Отож, своїм житлом ви володієте і користуєтесь, але розпоряджатися зможете тільки після погашення суми кредиту протягом до 30 років.

 

 

Державна програма охоплює період з 2002 по 2012 рік. Передбачається, що за цей період найменше – 70 тисяч молодих сімей поліпшать свої житлові умови. За попередніми підрахунками для цього потрібно буде 5,8 мільярдів гривень. Таких коштів в державі немає. Для фінансування програми у 2004 році Україна отримала позику Світового банку в розмірі 100 мільйонів гривень.

 

Комітет з питань бюджету занепокоєний, мовляв, Програма забезпечення молоді житлом під загрозою припинити існування. Члени комітету пояснюють ситуацію наступним чином. В Законі України “Про Державний бюджет України на 2004 рік” відсутня програма “Фінансова підтримка Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву”. Це означає, що не виділення коштів на обслуговування кредитних ресурсів з державного бюджету у 2004 році поставить під загрозу реалізацію Державної програми забезпечення молоді житлом на 2002 –2012 роки, оскільки державна структура з розвинутою мережею регіональних відділень по всій Україні, якою є Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву, де працюють 320 висококваліфікованих спеціалістів, після 7 років плідної роботи по реалізації державної молодіжної політики в частині пільгового кредитування, залишається без заробітної плати, приміщень.

 

 

Як бачимо, „підводних рифів” на шляху реалізації програми молодіжного будівництва чимало. Не вирішено питання із фінансуванням програми, механізм отримання кредиту досить далекий від реальних можливостей більшості молодих громадян України. І все ж програма існує і вже є певні результати. Тільки у Хмельницькій області за час функціонування програми свої житлові умови поліпшили 79 молодих сімей та одиноких молодих громадян.

 

Чи буде ця програма спрямована на всіх молодих людей, які потребують поліпшення житла, і узгоджена з їх реальними можливостями – покаже час.

No responses yet

Trackback URI | Comments RSS

Leave a Reply