04 17 2008

МОЛОДІЖНИЙ КРЕДИТ: У ВАС Є ШАНС!

Категорія: СтаттіКоло доброзичливців зростає: президент заявив, що держава забезпечить здешевлення житла для молоді ($600/кв.м) і компенсує 30% його придбань. Прем’єр пообіцяла фантастично дешеві кредити під 4-6% річних (зараз найдоступніші іпотечні позики у ВКВ коштують 10-14%, в гривні – 14-18%). Звідки візьметься таке фінансування – невідомо. Словом, “журавлів у небі” – цілий клин. Але поки клин зійшовся на “синиці” – програмах Держфонду сприяння молодіжному житловому будівництву (далі – Фонд), учасникам яких дають пільги в придбанні квартир. Їх реалізація – крапля в морі бездомної молоді. Поцікавимося, за рахунок яких новацій ця “крапля” може збільшитися у 2008-му році. А також з’ясуємо, як, щойно зайнявши чергу на пільгові кредити, опинитися в перших рядах.

“ПОЛОВИНЧАСТА” ПІЛЬГА

Найкраще отримати пільговий молодіжний кредит (він дається на строк до 30 років). Адже бездітні позичальники платитимуть всього 3% річних за користування ним, ті, що мають 1 дитину звільняються від сплати відсотків, народили 2 дітей – погасять 25% сум зобов’язань по кредиту, а тим, хто має 3 дітей і більше, погасять 50% платежів. При цьому і норми житлоплощі, під які дається позика, цілком “комфортабельні”: 21 кв.м на члена сім’ї, плюс 20 кв. м на сім’ю. Виходить, сім’я з 3 чоловік може отримати на пільгових умовах квартиру на 83 кв.м. Чудово, але…
Фонд, будучи держструктурою, дає пільгові кредити на житлоплощу за фінансовою нормативною оцінкою, затвердженою Мінбудівництвом в даному регіоні. Наприклад, в столиці норматив вартості новобудови – 4 тис. грн./кв.м, а реально – від 10 тис. грн. Значить, компенсація з кредитування розповсюджуються тільки на 40% вартості такої квартири, а різниця лягає на клієнтів. Можливо, проблема “половинчастого” пільгового кредиту буде полегшена завдяки створеному при Фонді управлінню житлобуду. Саме він отримуватиме земельні ділянки, виступатиме замовником будівництва і знижуватиме ціни для черговиків. Наприклад, віддавати черговикам задешево 40% квартир в нових будинках, інші – продавати на ринку, а виручені кошти направляти на дотування нових клієнтів. За словами голови правління Фонду Валерія Омельчука, питання загострене тим, що в 2008 р. фінансування програм Фонду з держбюджету майже не збільшилося – виділено всього 177 млн грн., що дозволить укласти всього по 6-7 договорів на область по держзаймам, а разом з програмою часткової компенсації кредитів, взятих в комбанках на купівлю житла – близько 1000 чоловік. Зрозуміло, що цей мізер майже не впливає на забезпечення молоді пільговими квартирами. Про ситуацію у чернівецькому регіоні годі й казати. Цифри у десятки разів менші.

СТАТИ ПЕРШИМ У ЧЕРЗІ?!

Цілком можливо, що, щойно подавши заявку на пільговий кредит, ви обженете “старих” черговиків. Адже існує неупереджена система накопичення балів, що враховується комп’ютером, яка виведе вас у вершину списку. Наприклад, сім’я лідерів списку із Львівщини (47 балів) реєструвалася у Фонді в 2004 р., з Рівненщини (40 балів) – в 2006 р. А їх суперники стоять в черзі на 3-4 роки довше. Коротше кажучи, накопичуйте бали.
Фонд подав пропозицію в уряд відносно другої своєї програми – часткової компенсації іпотечних кредитів в комбанках для молоді на розмір облікової ставки Нацбанку (зараз – 10% річних). Нагадаємо, вона відновила дію тільки з середини 2007-го року. Ця програма дозволяє тим, хто стоїть в квартирній черзі (на іногородніх вона не розповсюджується) і взяли займ в комбанку, платити всього 4-8% річних в гривнях: на жаль, на кредити у ВКВ вона не розповсюджується. Але така компенсація надається тільки в перші 5 років користування кредитом, а Фонд пропонує збільшити термін доплати до 10 років. Для цього Кабміну запропоновано об’єднати програми Фонду, Державної іпотечної установи, через яку комбанкам виділяються гроші за облікової ставкою НБУ, і Ощадбанку. Мета – видавати в масштабах країни дешеві кредити саме молоді. Відповідь уряду очікується в березні.

ПІДГОТУЙТЕ ДОКУМЕНТИ!

Претендентам на участь в одній з двох програм Фонду доведеться запастися купою документів. Це:
- довідка про перебування на квартобліку в населеному пункті, де ви хочете отримати житло
- довідка про склад сім’ї
- копія свідоцтва про шлюб
- копія свідоцтва про народження дитини (дітей)
- паспортні дані та ідентифікаційні коди подружжя.
Крім того, для отримання держкредиту на будівництво квартири потрібна довідка з місця роботи про доходи за останні 6 місяців. Під кредит на будівництво індивідуального будинку треба подати ще й будівельний паспорт, виданий місцевим органом архітектури, і проектно-кошторисну документацію на будівництво. А для отримання часткової компенсації кредиту, отриманого в комбанку, – копії договорів з банком і забудовником, або нотаріально завірену копію договору купівлі-продажу житла на “вторичці”. Плюс експертну оцінку вартості житла і довідку-розрахунок банку за платежами позичальника.

ПОРАХУЄМО БАЛИ

На сьогодні діє така система набору балів для претендентів молодіжних кредитів на придбання житла (затверджена наказом Мінсім’ї 26.10.2005 р.):
а) 10 – членові сім’ї або самотньому громадянинові, що має право на першо- або позачергове надання житла (наприклад, інвалідам 1 групи, багатодітним)
б) 9 – сім’ї, одному з членів якої в поточному році виповниться 35 років
в) 8 – молодому вченому або сім’ї, в якій мати чи батько мають вчений ступінь
г) 7 – молодим спортсменам, що мають найвищі досягнення в національних і міжнародних змаганнях
д) 5, 6, 7 – відповідно тим, хто стоїть в черзі на квартиру 3-5 років, 5- 10 років і більше 10 років
е) 1, 2, 3 – за вчене звання старшого наукового співробітника, доцента, професора
ж) 4, 5 – за науковий ступінь кандидата, доктора наук
з) 1 – за кожну дитину
і) 1, 2, 3 – за 3, 3-5 і понад 5 років з моменту реєстрації в Держфонді сприяння молодіжному житлобудівництву.
Примітка: бали, передбачені пунктами “в”, “г”, “е”, “ж” нараховуються кожному члену сім’ї.
Життєвих ситуацій – чи не стільки, скільки сімей. Звідси виникають деякі незрозумілі питання відносно можливості стати клієнтом Фонду. Ось наприклад, обов’язково, щоб двоє з подружжя стояли на квартобліку за місцем проживання для претендування на часткову компенсацію іпотечного кредиту, взятого в комбанку. Для цього слід обом членам подружжя зареєструватися на одній житлоплощі за місцем проживання. Це автоматично означатиме, що вся сім’я стоїть в черзі і може брати кредит в банку з перспективою часткової компенсації його вартості за рахунок держави.

За матеріалами інтернет-порталу banker.ua

No responses yet

Comments are closed at this time.

Trackback URI |