04 17 2008

Молодіжний житловий кредит: камені спотикання

Категорія: СтаттіПроблема відсутності власної оселі, мабуть, найактуальніша серед молоді. Доведено, що саме відсутність житла є причиною багаточисельних розлучень молодих сімей, вона ж спонукає до небажання народжувати дітей.


Для вирішення цієї проблеми було впроваджено програму пільгового кредитування молодіжного будівництва. У 1998 році засновано Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву – бюджетну організацію, що є посередником між Держбюджетом України та молодими людьми, які бажають придбати житло. Саме на Фонд держава поклала обов’язки розв’язання житлової проблеми молоді через пільгове довготермінове кредитування молодих сімей та самотніх молодих громадян на будівництво житла за рахунок державних коштів та коштів місцевих бюджетів.

Пільгове молодіжне кредитування на житло, окрім державних коштів, фінансується також за кошти міської скарбниці, тому у червні цього року на засіданні сесії міської ради депутати прийняли ухвалу № 939 „Про порядок взаємодії міської ради з Львівським регіональним управлінням державної спеціалізованої установи державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву при наданні пільгових довготермінових кредитів за рахунок коштів міського бюджету м. Львова”. Згідно з ухвалою, список претендентів на отримання пільгового молодіжного кредиту визначає постійна депутатська комісія молодіжної політики, спорту та оздоровлення спільно з представниками Фонду сприяння пільговому молодіжному житловому будівництву. В ухвалі також передбачені і критерії, відповідно до яких надаються переваги тим чи іншим претендентам на отримання кредиту.

На пільгове молодіжне кредитування Львівська міська рада цього року передбачила 3,5 млн грн. Такої суми міськрада не виділяла у жоден з попередніх років своєї діяльності. Однак, як зауважив Валерій Веремчук, секретар комісії молодіжної політики, спорту та оздоровлення, „навіть виділення такої значної суми в цілому глобально житлові проблеми молодих сімей не вирішить”.

Комісія молодіжної політики, спорту та оздоровлення спільно з представниками Фонду визначила 22 родини, із загальної кількості близько 600 сімей, які цього року отримають пільговий молодіжний кредит. Серед цьогорічних позичальників є сім’ї, які мають більше ніж троє дітей та перебувають на обліку у Фонді понад чотири роки, а також неповні сім’ї (мати чи батько – віком до 36 років), які мають троє дітей. Однак, чи не найголовнішою умовою для визначення претендентів на отримання пільгового молодіжного кредиту, була платоспроможність позичальників, які мають стабільний легальний дохід. Щоб довести це, потрібно надати довідку з місця роботи за останні 12 місяців. Загальний дохід сім’ї з чотирьох осіб (двоє дорослих та двоє дітей) повинен становити 2 800 – 2 900 грн на місяць, родини з трьох осіб – 2 200 – 2 400 грн на місяць, а родини з двох осіб – 1 600 – 1 800 грн на місяць. Проте багатьом молодим людям, які не мають стажу, важко влаштуватись на роботу, де обліковується вся заробітна плата. Відомо, що частина приватних підприємств, де працює молодь, переважно не обліковує офіційну зарплатню працівників, адже власники приватних фірм не бажають переплачувати податки. Тому, якщо ви отримуєте офіційну заробітну плату менше 1 000 гривень, то ви не є платоспроможним.

Та повернімося до кредиту… Кредит на молодіжне будівництво є дійсно пільговим. По-перше, кредит надається на 30 років. По-друге, банківська кредитна ставка сьогодні складає близько 20%, а Фонд надає кредит під 3%. По-третє, велике значення має кількість дітей в родині: якщо в сім’ї народжується одна дитина – відсотки за користування кредитом не сплачуються, якщо дві – сім’я сплачує тільки 75 відсотків вартості житла, якщо три – тільки половину вартості.

Однак такі вигідні умови надання кредиту, аж ніяк не означають, що коли в родині з’явилося поповнення, молода сім’я може зареєструватися в регіональному управлінні фонду, взяти кредит і за державні кошти придбати собі помешкання.

Сума кредиту вираховується із норми 21 кв м загальної площі житла на одного члена сім’ї та ще 20 кв м на сім’ю. Враховується також середня вартість будівництва 1 кв м житла за цінами, встановленими Держкомітетом будівництва, архітектури та житлової політики України для кожного регіону. За даними Держбуду, для Львова ціна за 1 кв м становить 3 013 гривень.

У випадку, коли ціна одного квадратного метра житла перевищує середню, або площа житла більша за нормативну, позичальник за свій рахунок сплачує додаткову вартість будівництва та вартість площі житла, що перевищує нормативну.

Ось приклад, кредитна площа для сім’ї з трьох осіб складає 83 кв м – це стандартна трьохкімнатна квартира. Але молода родина може запросити і 4-кімнатну квартиру – тоді за цю різницю позичальникові доведеться сплатити додатково. На жаль, але позичальнику доведеться сплачувати різницю у квадратних метрах, навіть якщо площа омріяного помешкання буде не більша за норму. Як вже зазначалося, Держбудом для Львова встановлена ціна квадратного метра у 3 013 гривень. Загальновідомо, що на сьогодні таких цін на житло не існує. Реальна ж ціна квадратного метра житла у Львові нині становить щонайменше 1 200 доларів США. Тож, якщо Фонд позичальнику пропонує стандартну трьохкімнатну квартиру у 83 кв м за ціною 3 013 грн за метр квадратний, простими розрахунками можна визначити, що кредит позичальнику, який надаватиметься Фондом, становитиме 250 тис. грн. Решту вартості житла платитиме сам позичальник. Окрім того, на момент укладання кредитної угоди між позичальником та Фондом, позичальнику необхідно внести перший внесок у розмірі не менш як 6% передбаченої вартості будівництва (реконструкції) та придбання житла. Решта коштів вноситься під час остаточних розрахунків протягом десяти днів після отримання в БТІ технічного паспорта з урахуванням фактичної площі збудованого житла.

На думку Віктора Писаренка, директора Львівського регіонального фонду сприяння пільговому молодіжному будівництву, аби знизити вартість пільгового житла для молодих сімей, необхідно виділяти земельні ділянки саме під будівництво молодіжного житла. „Це дає змогу надавати кредити без комерційної доплати. На земельній ділянці, де буде споруджено житло, представники Фонду отримуватимуть кредит без доплати до комерційної вартості житла”, – вважає директор регіонального відділення фонду.

Наразі між Львівським регіональним фондом сприяння молодіжному будівництву та міською радою ведуться перемовини щодо виділення земельних ділянок під комплексну забудову для молоді у Рясному-2 та на Левандівці. Результати цих переговорів ми зможемо побачити восени, коли питання щодо виділення земельних ділянок винесуть на сесію міської ради. Окрім того, виконавчі органи міської ради готують документ „Програму забезпечення житлом молодих сімей житлом на 2007-2012 роки”. Однак, чи буде ця програма спрямована на вирішення житлових проблем значної частини молодих сімей і як вона узгоджуватиметься з їх реальними можливостями – покаже лише час.

Анастасія Андрійчук

No responses yet

Comments are closed at this time.

Trackback URI |