03 27 2010

Волинь, молодіжний кредит – це нездійсненна мрія чи все-таки реальний вихід зі скрутного становища?

Категорія: НовиниНе секрет, що сьогодні в місті (та й у країні в цілому) питання забезпечення молоді житлом є досить актуальним. Ціни на нерухомість хоча й знизилися, але разом з тим, зменшилися і прибутки, відтак, купівельна спроможність залишилася на тому ж рівні, якщо не на нижчому. Що ж робити? 
Чимало молодих сімей змушені винаймати помешкання за велику плату, але так не може тривати вічно. Рано чи пізно родині буде потрібен власний дах над головою, особливо після народження дітей. Що сьогодні пропонує молодим сім’ям державна програма забезпечення молоді житлом? І взагалі, молодіжний кредит – це нездійсненна мрія чи все-таки реальний вихід зі скрутного становища? Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву покликаний проводити державну житлову політику, а саме – сприяти пільговому державному кредитуванню молоді та наданню їм часткової компенсації відсоткової ставки кредитів комерційних банків.
Згідно із законом, право на отримання вищезазначеного кредиту мають молоді сім’ї та одинокі молоді громадяни віком до 35 років включно. Кредит надається лише один раз і за умови:
1) перебування кандидата на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов;

2) підтвердження кандидатом своєї платоспроможності;

3) внесення кандидатом на свій особистий рахунок, що відкривається регіональним управлінням Фонду в банку-агенті, першого внеску в розмірі не менше як 6 відсотків вартості будівництва (реконструкції) житла або найменшої суми експертної оцінки чи договірної вартості придбання житла.

Приваблює в кредиті те, що він сплачується протягом 30 років. Перевага надається багатодітним сім’ям, педагогам, медикам, вченим, які є платоспроможними. На жаль цей напрямок молодіжного кредитування майже не працює через брак державних коштів. До того ж саме ці категорії залишалися за бортом, внаслідок позачергового обслуговування «золотої» молоді.
Другий напрямок більш реальний і доступний. Тут передбачається кредитування через банки. У цьому випадку сім’ї-позичальнику держава повертає банківські відсотки протягом 5 років, тобто позика береться на банківських умовах. Сьогодні з Фондом співпрацює близько 10 банків України. Але і тут є певні проблеми. З 2007 року кількість кредитів на відшкодування банківських відсотків суттєво обмежилась, тому що кошти, передбачені для цього, Фонд вичерпав ще у жовтні 2005 року. Щоправда, це не стосується родин, які встигли отримати право на компенсацію до 2006 року.
Для отримання кредиту на житло кандидат має подати до консультаційного центру регіонального управління такі документи:
– заяву про надання кредиту;
– довідку про перебування на квартирному обліку або документи, що підтверджують необхідність поліпшення житлових умов для кандидатів, які постійно проживають на селі;

– довідку про склад сім’ї;

– копію свідоцтва про шлюб, паспортні дані;
– копію свідоцтва про народження дитини (дітей);
– документи, необхідні для визначення платоспроможності кандидата;
– звіт про незалежну оцінку об’єкта купівлі-продажу;
– документи, що підтверджують право на перевагу в отриманні кредиту перед іншими кандидатами;
– копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.
З вищевказаними документами потрібно звертатись до регіонального відділення Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву.
Черга на отримання кредиту настільки велика, що молоді сім’ї розчаровуються у можливості в такий спосіб придбати власне житло. «Найголовніша проблема – це, як свідчить досвід, стати на чергу i дочекатися квартири. Оскільки, грошей на такі квартири виділяють дуже мало, а охочих придбати таке житло збільшується щороку в десятки разів. Тому молоді люди можуть і не дочекатися, якщо тобі 35 років – тебе автоматично знімають з такої черги».
Сьогодні квартири отримують люди, які стоять на черзі з 1976 року. Молодіжне кредитування абсолютно обмежене i не достатньо ефективне..
Кредит відповідно до п. 16 Положення 584 надається молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) житла з терміном повернення до 30 років. Позичальник, який не має дітей, сплачує кредит з процентною ставкою у розмірі три відсотки річних від суми зобов’язань за кредитом; позичальник, який має одну дитину, звільняється від сплати відсотків за користування кредитом; позичальникові, який має двох дітей, за рахунок бюджетних коштів погашається 25 відсотків суми зобов’язань за кредитом; позичальникові, який має трьох і більше дітей, – 50 відсотків суми зобов’язань за кредитом. Хоча, це всього лише пункти закону, насправді все не так райдужно. За фактом, переважна більшість сімей навіть за наявності двох і більше дітей все ж змушені винаймати житло.
При відмові від погашення кредиту на будь-якому етапі дії кредитного договору останній розривається, а позичальникові повертаються перший внесок та гроші, що були внесені ним у рахунок погашення кредиту, окрім відсотків за користування ним, страхових внесків та штрафних санкцій. Розірвання кредитного договору відбувається також у випадку виявлення недостовірності документів позичальника. Відтак, все вказує на те, що молоді подружжя і надалі кочуватимуть зйомники квартирами, оскільки зважаючи на рівень корупції, рівень доходів та бюрократію в державі, не всі дочекаються омріяних квадратних метрів навіть до старості, не кажучи вже про граничні 35 років.
Олександр Колтунович

No responses yet

Comments are closed at this time.

Trackback URI |