07 07 2010

Р.Заремба: “Дуже складно молодій сім’ї взяти житло в кредит або навіть отримати земельну ділянку під забудову.”

Категорія: НовиниНа Прикарпатті оголошено тиждень української молоді, який насичений найрізноманітнішими заходами: урочисте засідання координаційної ради Івано-Франківської ОДА з питань молодіжної політики, розважальні концертні програми, нагородження переможців у 15 номінаціях в обласному конкурсі «Молодий лідер Прикарпаття-2010»… Така увага, звісно, є дуже приємною та потрібною, та все ж я переконана, що напередодні цього свята варто не лише святкувати, а й привернути увагу громадськості до проблем молодих. І саме тому  про проблеми молоді та шляхи їх розв’язання спілкуємося з начальником управління у справах сім’ї і молоді ОДА Ростиславом Зарембою.  

— Зрозуміло, що лише одиниці молодих сімей можуть без проблем придбати собі житло. А як бути тим, хто не має такої можливості?

— Дуже складно молодій сім’ї взяти житло в кредит або навіть отримати земельну ділянку під забудову. В області працює фонд сприяння молодіжному житловому будівництву,  масштаби вирішення цієї проблеми такі: якщо на черзі є 1 870 молодих сімей, то протягом року, залучивши кошти і з Державного, і з обласного бюджетів, ми змогли надати або довгострокові пільгові кредити, або кредити з відшкодування відсоткових ставок лише 27 сім’ям. Тобто з такими темпами цю проблему треба вирішувати як мінімум 100 років. Єдиний плюс — тепер молодь розуміє, що живе не в Радянському Союзі, та не очікує, що держава дасть безплатне житло. Проте державна програма, яка б зробила молоді житло хоча б трохи доступнішим, вкрай необхідна.

— Як можна вирішити проблему молодіжного житла?

— По-перше, механізм є, але немає достатньої наповненості коштами, треба, щоб запрацювала економіка, щоб люди мали робоче місце та доступний кредит. Кредит має бути на 20-30 років під 4-6%, як у цілому світі, бо якщо кредит під 25%, молода сім’я не може дозволити собі віддавати четвертину бюджету за кредит. Для тих, хто живе в сільській місцевості і  готовий сам будувати собі будинок,  треба закріпити законодавчо механізм з виділення земельних ділянок. Ця проблема ускладнюється ще тим, що в Україні є ментальна традиція — батьки зобов’язані  дітям побудувати хату. В Західній Європі такого не практикують, наприклад, в Англії, немає нічого дивного в тому, що ціле життя родина живе на орендованій квартирі, але живуть вони повноцінно: мандрують, відпочивають…

Автор: Ольга МОНЧУК

No responses yet

Comments are closed at this time.

Trackback URI |